  • HEF4050BT,652
HEF4050BT,652
advertisement
Manufacturer No:
HEF4050BT,652
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
HK JDW NO:
554-HEF4050BT,652
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HEF4050BT,652
Purchasing and Inquiry
HEF4050BT,652 Overview
Logical driver uses a neat 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package. Tube external packaging. Available in Surface Mount. Voltage buffer adopts Buffer, Non-Inverting logic prototype. Buffer IC is fed with a voltage of 3V~15V. Qualified to operate within -40°C~85°C TA. The high and low logic state output current of logical driver is 3mA 20mA. Logical driver can deal with Push-Pull output (s). All of the 6 elements are put into use. Digital buffer is one of the 4000B series devices. 16 terminations with different functions. Buffer IC reuqires a supply voltage of 5V. 16 pins are set with the electric part. Logical driver has 16 pins. The bus transceiver employs 1 bits for each element. You can search "4050" for other related electrical components. To supply the device, a minimum voltage of 3V is a must. Logical driver features CMOS-TTL LEVEL TRANSLATOR to better serve the need.
HEF4050BT,652 Features
CMOS-TTL LEVEL TRANSLATOR
HEF4050BT,652 Applications
There are a lot of Nexperia USA Inc. HEF4050BT,652 Buffers & Transceivers applications.
  • Wireless security systems
  • Shortwave receiver
  • Single to Multimode Fiber Conversion
  • Switching system
  • transmission relay
  • Interconnection between switches and computers
  • AV receiver
  • Satellite communication
  • Wired telephone
  • Satellite radio receiver
Step5Bar-code shipping tag
HEF4050BT,652
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    4000B
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    CMOS-TTL LEVEL TRANSLATOR
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~15V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    6
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    4050
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Push-Pull
  • Number of Elements
    6
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Current - Output High, Low
    3mA 20mA
  • Logic Type
    Buffer, Non-Inverting
  • Number of Bits per Element
    1
  • Propagation Delay (tpd)
    70 ns
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm