  • HFW10R-2STE1LF
HFW10R-2STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
HFW10R-2STE1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-HFW10R-2STE1LF
Package:
Datasheet:
HFW10R-2STE1LF
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 10 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
HFW10R-2STE1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    1 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    HFW-R
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    10
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Mating Cycles
    30
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Contact Location
    Top
  • Length
    12.6mm
  • Width
    5.5mm
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm