  • HFW1201G01M
HFW1201G01M
advertisement
Manufacturer No:
HFW1201G01M
HK JDW NO:
790-HFW1201G01M
Package:
DIP
Datasheet:
HFW1201G01M
Description:
Electromechanical Relay 12VDC 160Ohm 2A DPDT (20.57x10.41x10.41)mm THT Half Size High Performance Relay
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HFW1201G01M
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DIP
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -65°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    Military, MIL-R-39016/6, HFW, CII
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Depth
    10.41mm
  • Current Rating
    2A
  • Reference Standard
    M39016
  • Termination Style
    PC Pin
  • Number of Contacts
    2
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Sealing
    HERMETICALLY SEALED
  • Max Current Rating
    2A
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    160Ohm
  • Operate Time
    4ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    28VDC - Nom
  • Coil Current
    75mA
  • Must Operate Voltage
    6.4VDC
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    0.7VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Hermetically
  • Switching Current
    2A
  • Height
    10.414mm
  • Length
    20.57mm