  • HFW19R-1STE1MTLF
HFW19R-1STE1MTLF
advertisement
Manufacturer No:
HFW19R-1STE1MTLF
HK JDW NO:
44-HFW19R-1STE1MTLF
Package:
Datasheet:
HFW19R-1STE1MTLF
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 19 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
HFW19R-1STE1MTLF
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Height Above Board
    0.122 3.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    HFW-R
  • Feature
    Solder Retention
  • Number of Positions
    19
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    500mA