  • HFW20R-1STE1MTLF
HFW20R-1STE1MTLF
advertisement
Manufacturer No:
HFW20R-1STE1MTLF
HK JDW NO:
44-HFW20R-1STE1MTLF
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
HFW20R-1STE1MTLF
    Select All
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
    NO
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Length
    26.96mm
  • Height Above Board
    0.122 3.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Housing Material
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    HFW-R
  • Published
    2008
  • Feature
    Solder Retention
    Solder
  • Connector Type
    FFC/FPC CONNECTOR
  • Number of Positions
    20
  • Voltage - Rated
    50V