  • HFW30R-1STAE1LF
HFW30R-1STAE1LF
advertisement
Manufacturer No:
HFW30R-1STAE1LF
HK JDW NO:
44-HFW30R-1STAE1LF
Description:
HFW-R Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -55°C~105°C 1A
Step5Bar-code shipping tag
HFW30R-1STAE1LF
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    HFW-R
  • Feature
    Solder Retention
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    6.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Gold
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    30
  • Housing Color
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Max Voltage Rating (DC)
    100V
  • Mating Cycles
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Contact Location
    Bottom
  • Length
    32.6mm
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm