  • HFW30R-2STE1LF
HFW30R-2STE1LF
advertisement
Manufacturer No:
HFW30R-2STE1LF
HK JDW NO:
44-HFW30R-2STE1LF
Package:
Datasheet:
HFW30R-2STE1LF
Description:
HFW-R Series FFC, FPC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 1A
Quantity:
In Stock : 2000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HFW30R-2STE1LF
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
    30
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    100V
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    5.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Tin
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Number of Contacts
    Black
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    500MOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    100V
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Cable End Type
    Straight or Tapered
  • Contact Location
    Top
  • Length
    32.6mm
  • Width
    5.5mm
  • Height Above Board
    0.075 1.90mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm