  • HGT1S20N60C3S9A
HGT1S20N60C3S9A
advertisement
Manufacturer No:
HGT1S20N60C3S9A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGT1S20N60C3S9A
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
HGT1S20N60C3S9A
Description
The HGT1S20N60C3S9A is a 45A, 600V N-Channel IGBT. The greatest properties of MOSFETs and bipolar transistors are combined in this series of MOS gated high voltage switching devices. These devices have a MOSFET's high input impedance and a bipolar transistor's low on-state conduction loss. Between 25°C and 150°C, the significantly smaller on-state voltage loss fluctuates very modestly.
Previously known as developmental type TA49178.
Features
  • Typical Fall Time...108ns at TJ=150°C
  • Short Circuit Rating
  • 45A, 600V, TC=25°C
  • 600V Switching SOA Capability
  • Low Conduction Loss
  • Related Literature - TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards"
Applications
  • AC and DC motor drives offering speed control
  • Chopper and inverters
  • Solar inverters
  • SMPS (Switched Mode Power Supply) to supply power to sensitive medical equipment and computers
  • UPS (Uninterruptible Power Supply) system
Step5Bar-code shipping tag
HGT1S20N60C3S9A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.31247g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    164W
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    45A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    164W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    28 ns
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    151 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    45A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.4V
  • Turn On Time
    52 ns
  • Test Condition
    480V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.8V @ 15V, 20A
  • Continuous Collector Current
    15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    388 ns
  • Gate Charge
    91nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    300A
  • Td (on/off) @ 25°C
    28ns/151ns
  • Switching Energy
    295μJ (on), 500μJ (off)
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    9.65mm