  • HGTG30N60B3
HGTG30N60B3
advertisement
Manufacturer No:
HGTG30N60B3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGTG30N60B3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
HGTG30N60B3
Purchasing and Inquiry
HGTG30N60B3 Description
HGTG30N60B3 Features
30 A, 600 V, TC = 110°C
Low Saturation Voltage: VCE(SAT) = 1.45 V @ IC = 30 A
Typical Fall Time . . . . . . . . . . . . . 90 ns at TJ = 150°C
Short Circuit Rating
Low Conduction Loss
This Device is Pb?Free
HGTG30N60B3 Applications
Step5Bar-code shipping tag
HGTG30N60B3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    208W
  • Current Rating
    60A
  • Base Part Number
    HGTG30N60
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    NPN
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    208W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.45V
  • Max Breakdown Voltage
    600V
  • Turn On Time
    56 ns
  • Test Condition
    480V, 30A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.9V @ 15V, 30A
  • Continuous Collector Current
    60A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    365 ns
  • Gate Charge
    170nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    220A
  • Td (on/off) @ 25°C
    36ns/137ns
  • Switching Energy
    500μJ (on), 680μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    150ns
  • Height
    20.82mm
  • Length
    15.87mm
  • Width
    4.82mm