  • HHR-200AB20T
HHR-200AB20T
advertisement
Manufacturer No:
HHR-200AB20T
Manufacturer:
Panasonic - BSG
HK JDW NO:
590-HHR-200AB20T
Package:
Datasheet:
HHR-200AB20T
Description:
BATTERY NIMH 1.2V 2AH 4/5 A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HHR-200AB20T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination Style
    Solder Tab
  • Battery Chemistry
    Nickel Metal Hydride
  • Battery Cell Size
    4/5A
  • Capacity
    2Ah
  • Discharge Rate
    400mA
  • Standard Charge Current
    200mA
  • Standard Charge Time
    16Hrs
  • Diameter
    17mm
  • Height
    43.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Weight
    11.79g
  • Published
    2005
  • Series
    HHR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated
    1.2V
  • Voltage - Rated DC
    1.2V