  • HHR-210AHT
HHR-210AHT
advertisement
Manufacturer No:
HHR-210AHT
Manufacturer:
Panasonic - BSG
HK JDW NO:
590-HHR-210AHT
Package:
Datasheet:
HHR-210AHT
Description:
BATTERY NIMH 1.2V 1.9AH A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HHR-210AHT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Weight
    38.1g
  • Published
    2005
  • Series
    HHR
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated
    1.2V
  • Voltage - Rated DC
    1.2V
  • Termination Style
    Solder Tab
  • Battery Chemistry
    Nickel Metal Hydride
  • Battery Cell Size
    A
  • Capacity
    1.9Ah
  • Discharge Rate
    380mA
  • Standard Charge Current
    210mA
  • Standard Charge Time
    16Hrs
  • Diameter
    17mm
  • Height
    50mm