  • HIF2C-20DT-1.27R(01)
HIF2C-20DT-1.27R(01)
advertisement
Manufacturer No:
HIF2C-20DT-1.27R(01)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF2C-20DT-1.27R(01)
Package:
Description:
Headers & Wire Housings 20P IDC DIR PCB MNT HSE GLD PLT CNGE FIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF2C-20DT-1.27R(01)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Gender
    Male
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Cable Termination
    IDC
  • Insulation
    Insulated
  • Cable Pitch
    0.050 1.27mm
  • Board-Side Pitch
    0.200 5.08mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF2C
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Ribbon Cable
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, STAGGERED CONFIGURATION
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    1.27mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A