  • HIF3-6P-2.54DS
HIF3-6P-2.54DS
advertisement
Manufacturer No:
HIF3-6P-2.54DS
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF3-6P-2.54DS
Package:
Datasheet:
HIF3-6P-2.54DS
Step5Bar-code shipping tag
HIF3-6P-2.54DS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    6
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF3
  • Feature
    Mounting Flange
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.54mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Contact Length - Mating
    0.236 6.00mm