  • HIF3BA-34D-2.54R
HIF3BA-34D-2.54R
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BA-34D-2.54R
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF3BA-34D-2.54R
Package:
Datasheet:
HIF3BA-34D-2.54R
Description:
Headers & Wire Housings 2.54MM 34P SOCKT IDC GOLD
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BA-34D-2.54R
  • Mount
    Cable
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Tray
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
  • Number of Positions
    34
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    34
  • Orientation
    Right Angle
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.88 inch
  • Contact Gender
    Female
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Contact Finish Thickness
    8.00μin 0.203μm
  • Length - Termination
    0.106 inch