  • HIF3BB-60D-2.54R
HIF3BB-60D-2.54R
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BB-60D-2.54R
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF3BB-60D-2.54R
Package:
Datasheet:
HIF3BB-60D-2.54R
Description:
Headers & Wire Housings 60P IDC RIBB CBL CON HOUSING SOCKET TYPE
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BB-60D-2.54R
  • Housing Material
    PBT
  • Packaging
    Tray
  • Series
    HIF3B
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Positions
    60
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
    NO
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    60
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Height
    15.6mm
  • Length
    80.77mm