  • HIF3GA-2.54SP
HIF3GA-2.54SP
advertisement
Manufacturer No:
HIF3GA-2.54SP
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF3GA-2.54SP
Package:
Datasheet:
Description:
Conn Jumper F 2 POS 2.54mm ST
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF3GA-2.54SP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Tin
  • Number of Pins
    2
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    2 (1 x 2)
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Closed Top
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female Sockets
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    200V
  • Max Current Rating
    3A
  • Height
    0.264 6.70mm
  • Length
    5mm