  • HIF4-16P-3.18DS(01)
HIF4-16P-3.18DS(01)
advertisement
Manufacturer No:
HIF4-16P-3.18DS(01)
HK JDW NO:
355-HIF4-16P-3.18DS(01)
Package:
Description:
HIF4 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 16-Position Board to Cable/Wire 0.394 10.00mm Height
Step5Bar-code shipping tag
HIF4-16P-3.18DS(01)
  • Series
    HIF4
  • Feature
    Keying Slot, Mounting Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    16
  • Voltage - Rated
    300V
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Terminal Pitch
    3.175mm
  • Insulation Height
    0.394 10.00mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.125 3.18mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.838 inch
  • Row Spacing - Mating
    0.125 (3.18mm)
  • Contact Length - Post
    0.138 3.50mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.201 5.10mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.398 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Durability
    500 Cycles
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Length - Termination
    0.138 inch
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C