  • HIF4-34D-3.18R(01)
HIF4-34D-3.18R(01)
advertisement
Manufacturer No:
HIF4-34D-3.18R(01)
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF4-34D-3.18R(01)
Package:
Description:
Headers & Wire Housings 34P IDC WIRE SOCKET RIBBON CBLE CON GLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF4-34D-3.18R(01)
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    BERYLLIUM COPPER
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF4
  • Feature
    Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    34
  • Color
    Female Socket
  • Pitch
    0.125 3.18mm
  • Total Number of Contacts
    34
    UL
  • Contact Finish
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.125 (3.18mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    CENTER
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Wire/Cable Type
    Discrete
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Discrete or Ribbon Cable
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Insulation Diameter-Min
    0.039 inch