  • HIF6-100D-1.27R
HIF6-100D-1.27R
advertisement
Manufacturer No:
HIF6-100D-1.27R
Manufacturer:
Hirose Electric
HK JDW NO:
355-HIF6-100D-1.27R
Package:
Datasheet:
HIF6-100D-1.27R
Description:
CONN RCPT 100POS IDC 28AWG GOLD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF6-100D-1.27R
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Number of Positions
    100
  • Color
  • Voltage - Rated
    125V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Height
    15.1mm
  • Length
    69.3mm
  • Width
    6mm