  • HIP1011ECAZA
HIP1011ECAZA
advertisement
Manufacturer No:
HIP1011ECAZA
HK JDW NO:
668-HIP1011ECAZA
Package:
28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HIP1011ECAZA
Description:
Tube Obsolete 8 Surface Mount Hot Swap Controllers 5.3mA mA Latched Fault 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) 8 CompactPCI? Hot Plug Controller
Purchasing and Inquiry
HIP1011ECAZA Overview
The 28-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package contains it.At present, 8 channels are available.In the form of a Tube, it is packaged.As Surface Mount would say, it's set up like that.In electrical components, Hot Plug Controller is the classification.The temperature should be set to 0°C~70°C to ensure reliable functioning.Application CompactPCI? is available on the device.There is a reference to it in Latched Fault.Hot-swappable device should be able to work wHot-swappable deviceh a 10.8V~13.2VV power source.The number HIP1011E belongs to the HIP1011E family.Hot-swappable device has Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate programmable features.In the present, there is a shortage of 5.3mA.Its maximum output is 100mA 500mAV.
HIP1011ECAZA Features
Features of Latched Fault
Programmable features of Circuit Breaker, Fault Timeout, Slew Rate
HIP1011ECAZA Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. HIP1011ECAZA hot swap controllers applications.
  • Circuit power protectors
  • Distributed power systems
  • Backplane
  • Redundant Array of Disks (RAID)
  • Electric vehicle
  • Redundant negative voltage supplies
  • Identify faulty boards
  • Servers
  • Board or blade insertion into live backplanes
  • Server backplane system
Step5Bar-code shipping tag
HIP1011ECAZA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Latched Fault
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Hot Plug Controller
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    CompactPCI™
  • Voltage - Supply
    10.8V~13.2V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    HIP1011E
  • Number of Channels
    8
  • Current - Output (Max)
    100mA 500mA
  • Current - Supply
    5.3mA