  • HL2-HTM-AC120V-F
HL2-HTM-AC120V-F
advertisement
Manufacturer No:
HL2-HTM-AC120V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HL2-HTM-AC120V-F
Package:
Datasheet:
HL2-HTM-AC120V-F
Description:
General Purpose Relays HL2 Relay (Cd-Free, Top mount)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL2-HTM-AC120V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    HL
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 96 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 36 V
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Length or Diameter
    43mm
  • Body Breadth
    20.6 mm
  • Physical Dimension
    43mm x 20.6mm x 34.4mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    300000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@125VAC
  • Operate Time
    25ms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC - Nom
  • Coil Current
    10mA
  • Release Time
    25 ms
  • Must Operate Voltage
    96VAC
  • Power Consumption
    1.3W
  • Coil Power
    1.2W
  • Must Release Voltage
    36VAC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    AC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Body Height
    34.4mm