  • HL2-L-DC100V-F
HL2-L-DC100V-F
advertisement
Manufacturer No:
HL2-L-DC100V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HL2-L-DC100V-F
Package:
Datasheet:
HL2-L-DC100V-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL2-L-DC100V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    PANEL MOUNT
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Operating Temperature (Max)
    60°C
  • Body Breadth
    20.8 mm
  • Physical Dimension
    27.2mm x 20.8mm x 35.4mm
  • Operating Temperature (Min)
    -50°C
  • Termination Type
    QUICK CONNECT
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    10A
  • Coil Resistance
    10000Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@125VAC
  • Operate Time
    25 ms
  • Release Time
    25 ms
  • Coil Power
    1000mW
  • Contact Voltage(AC)-Max
    125V
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Relay Function
    DPDT
  • Coil Voltage(DC)-Max
    100V
  • Coil Current(DC)-Max
    0.01A
  • Coil Operate Voltage(DC)
    80V
  • Coil Release Voltage(DC)
    10V
  • Body Height
    35.4mm