  • HL2-L-DC24V
HL2-L-DC24V
advertisement
Manufacturer No:
HL2-L-DC24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HL2-L-DC24V
Package:
Datasheet:
HL2-L-DC24V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HL2-L-DC24V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mount
    Socket, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    35g
  • Operating Temperature
    -50°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HL
  • Feature
    Lighted Indicator
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Plug
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Length or Diameter
    27.2mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    500000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    DPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    650Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    125VAC - Nom
  • Coil Current
    37mA
  • Release Time
    5ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    35.4mm