  • HLMP-AM87-TW000
HLMP-AM87-TW000
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-AM87-TW000
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-HLMP-AM87-TW000
Datasheet:
HLMP-AM87-TW000
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-AM87-TW000
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    HLMP-AM
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.3V
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Size
    5.50mmx3.80mm
  • Luminous Intensity
    4850.0 mcd
  • Millicandela Rating
    4850mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    516nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Overall Height
    8.7mm
  • Wavelength - Dominant
    525nm
  • T-code
    T-1 3/4
  • Height (Max)
    11.70mm