  • HLMP-EG08-Z20DD
HLMP-EG08-Z20DD
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-EG08-Z20DD
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HLMP-EG08-Z20DD
Package:
Radial
Datasheet:
HLMP-EG08-Z20DD
Description:
LED, 5MM, ALINGAP, RED, 8DEG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-EG08-Z20DD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    T-1 3/4
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Depth
    5.8mm
  • Base Part Number
    HLMP-EG08
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.9V
  • Viewing Angle
  • Forward Current
    20mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    5mm T-1 3/4
  • Forward Voltage
    1.9V
  • Luminous Intensity
    19.5 cd
  • Millicandela Rating
    19500mcd
  • Illumination Color
    Red
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Luminous Flux
    500 mlm
  • Reverse Voltage
    20V
  • Wavelength
    626 nm
  • Wavelength - Dominant
    626nm
  • Number of LEDs
    1
  • Height
    8.91mm
  • Length
    5.8mm
  • Height (Max)
    8.91mm