  • HLMP-HM65-Y20YY
HLMP-HM65-Y20YY
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-HM65-Y20YY
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HLMP-HM65-Y20YY
Datasheet:
Description:
LED Uni-Color Green 516nm 2-Pin T-1 3/4 Ammo
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-HM65-Y20YY
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Color
    Green
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    HLMP-H*65
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    3.2V
  • Viewing Angle
    100°, 40°
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Size
    5.20mmx3.80mm
  • Luminous Intensity
    3095.0 mcd
  • Millicandela Rating
    3095mcd
  • Lens Transparency
    Diffused
  • Wavelength - Peak
    516nm
  • Forward Current-Max
    0.03A
  • Forward Voltage-Max
    3.8V
  • Overall Height
    7mm
  • Wavelength - Dominant
    525nm
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • Height (Max)
    12.30mm