  • HLP-80H-20
HLP-80H-20
advertisement
Manufacturer No:
HLP-80H-20
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLP-80H-20
Package:
100
Datasheet:
HLP-80H-20
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 12-20V 4A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLP-80H-20
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Efficiency
    89.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    20V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    4A
  • Output Power
    80W
  • Voltage - Output
    12V~20V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    4A
  • Max Output Power
    80W
  • Max Input Current
    850mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    30.48mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    HLP-80H (80W)
  • Size / Dimension
    6.57Lx2.09W x 1.16 H 167.0mmx53.0mmx29.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Voltage - Rated
    431V
  • Termination Style
    Rectangular, 6 Position