  • HM2R20PA5100N9
HM2R20PA5100N9
advertisement
Manufacturer No:
HM2R20PA5100N9
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-HM2R20PA5100N9
Package:
Datasheet:
HM2R20PA5100N9
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HM2R20PA5100N9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pitch
    0.079 2.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    1.5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Number of Contacts
    55
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    10GOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    750V
  • Connector Style
    CR 11
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Contact Material
    Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Board Edge, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Millipacs®
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Press-Fit
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    55
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Number of Rows
    5
  • Voltage - Rated
    500V
  • Current Rating (Amps)
    1.5A