  • HMC245AQS16TR
HMC245AQS16TR
advertisement
Manufacturer No:
HMC245AQS16TR
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC245AQS16TR
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC245AQS16TR
Purchasing and Inquiry
HMC245AQS16TR Overview
Using the Tape & Reel (TR) package, the RF Switches optimize the performance of the RF Switches.During RF Switch operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.HMC245 is a family of high power RF switchs.The high power RF switch operation of the system is controlled by 16 pins.Input RF type CATV of the RF switch ic.It is possible to supply 5V volts to the RF Switch.
HMC245AQS16TR Features
Tape & Reel (TR) package
HMC245 family
16 pins
CATV RF Type
HMC245AQS16TR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC245AQS16TR RF Switches applications.
  • Antenna diversity switching
  • Wireless communications
  • Tuner modules
  • ISM
  • LTE diversity applications
  • Cellular/PCS Base Stations
  • Smart metering
  • Mobile devices
  • IF switching
  • Dual-band applications
Step5Bar-code shipping tag
HMC245AQS16TR
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Supplier Device Package
    16-QSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    5V
  • Base Part Number
    HMC245
  • Circuit
    SP3T
  • Test Frequency
    2.5GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Throw Configuration
    SP4T
  • Topology
    Absorptive
  • Frequency Range
    0Hz~3.5GHz