  • HMC245QS16TR
HMC245QS16TR
advertisement
Manufacturer No:
HMC245QS16TR
HK JDW NO:
84-HMC245QS16TR
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
HMC245QS16TR
Purchasing and Inquiry
HMC245QS16TR Overview
The RF Switches are designed to provide optimal performance by utilizing the Tape & Reel (TR) package.In order for it to operate properly, RF Switch's operating temperature should be at -40°C~85°C.High power RF switchs of this type are part of the HMC245 family of high power RF switch 12vs.There are 16 pins that are used for the operation of the high power RF switch.General Purpose RF switch ic type.RF Switchs with 5V voltage capabilities can be used.
HMC245QS16TR Features
Tape & Reel (TR) package
HMC245 family
16 pins
General Purpose RF Type
HMC245QS16TR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC245QS16TR RF Switches applications.
  • IF switching
  • Tuner modules
  • WCDMA diversity applications
  • Smart metering
  • Antenna diversity switching
  • Mobile devices
  • Digital transceiver front end switch
  • Wireless Local Loop
  • Cellular infrastructures
  • Smartphones
Step5Bar-code shipping tag
HMC245QS16TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    16-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Voltage - Supply
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    HMC245
  • Pin Count
    16
  • Circuit
    SP3T
  • Test Frequency
    3.5GHz
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • Frequency Range
    DC~3.5GHz