  • HMC377QS16G
HMC377QS16G
advertisement
Manufacturer No:
HMC377QS16G
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-HMC377QS16G
Package:
16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
HMC377QS16G
Purchasing and Inquiry
HMC377QS16G Overview
High reliability is provided by the advanced RF mixer' packaging Strip.Since the mixer RF is packed in 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad, shipping overseas is convenient.The supply current needs to be operated within the range of 135mA in order to deliver its performance.RF mixs with 16 pins are designed.There should be 85°C more than 85°C degrees Celsius in the RF mixer.The RF mixer has type General Purpose RF.Try searching with HMC377 if you're looking for variants.Surface Mount is the one that mounts RF fet mixer.
HMC377QS16G Features
Packed in 16-LSSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
135mAmA
16 pins
85°C degrees Celsius
General Purpose Type
HMC377QS16G Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC377QS16G RF Mixers applications.
  • GPS
  • Rectifiers
  • Satellites
  • BeiDou
  • Transmission
  • Marine Navigation
  • LoT applications
  • Marine Navigation
  • Cellphones
  • Cellular Phones with GPS
Step5Bar-code shipping tag
HMC377QS16G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    288.002805mg
  • Packaging
    Strip
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Power Dissipation
    881mW
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    800MHz~1GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    HMC377
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Operating Supply Current
    135mA
  • Gain
    14dB
  • Telecom IC Type
    RF AND BASEBAND CIRCUIT
  • RF Type
    General Purpose
  • Secondary Attributes
    Down Converter
  • Noise Figure
    11dB
  • Number of Mixers
    1
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm