  • HMC398QS16GETR
HMC398QS16GETR
advertisement
Manufacturer No:
HMC398QS16GETR
HK JDW NO:
84-HMC398QS16GETR
Package:
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
HMC398QS16GETR
Purchasing and Inquiry
HMC398QS16GETR Overview
RF modulator operates based on the frequency of 14GHz~15GHz.Due to the enhanced 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package, this RF IC is excellent .There is a Tape & Reel (TR) package for this RF modulator.You can place this RF modulator to any Surface Mount-type PCB or development board.A 16-pin RF module with enhanced power dissipation control is featured here.
HMC398QS16GETR Features
Frequency of 14GHz~15GHz
16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad package
Tape & Reel (TR)
16 pins
HMC398QS16GETR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. HMC398QS16GETR RF Misc ICs and Modules applications.
  • Automotive radar
  • Cellular Infrastructure
  • PA linearization
  • Phase shifter
  • Lock in amplification
  • VSAT radios
  • Cellular base stations
  • Fixed wireless access
  • Broadband/CATV
  • Quadrature detection
Step5Bar-code shipping tag
HMC398QS16GETR
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    TAPE AND REEL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    14GHz~15GHz
  • Base Part Number
    HMC398
  • Function
    VCO
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Physical Dimension
    5.0mm x 4.0mm x 1.75mm
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.25V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.75V
  • Oscillator Type
    VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
  • Supply Current-Max
    260mA
  • Output Power
    3dBm
  • Control Voltage-Max
    10V
  • Control Voltage-Min
    1V