  • HP3-DC110V
HP3-DC110V
advertisement
Manufacturer No:
HP3-DC110V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-HP3-DC110V
Package:
Datasheet:
HP3-DC110V
Description:
Electromechanical Relay 3PDT 10A 110VDC 7.45KOhm Plug-In
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HP3-DC110V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Mount
    Plug-In, Socketable
  • Mounting Type
    Socketable
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    100g
  • Operating Temperature
    -50°C~40°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    HP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Length or Diameter
    38mm
  • Body Breadth
    36 mm
  • Physical Dimension
    38mm x 36mm x 49mm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    3PDT
  • Contact Form
    3PDT (3 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    7.45kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    10A@250VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    110VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC - Nom
  • Coil Current
    14.9mA
  • Release Time
    30 ms
  • Must Operate Voltage
    88VDC
  • Power Consumption
    1.6W
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    16.5VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    110V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    49mm