  • HPF-10-01-T-S
HPF-10-01-T-S
advertisement
Manufacturer No:
HPF-10-01-T-S
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-HPF-10-01-T-S
Package:
Datasheet:
Description:
1 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Through Hole Tube Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 10 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 152
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
HPF-10-01-T-S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    HPF
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    10
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    POWER EYE CONTACT
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.08mm
  • Insulation Height
    0.351 8.92mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.200 5.08mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.102 2.60mm
  • Body Breadth
    0.2 inch
  • Housing Color
    Black
  • Empty Shell
  • Length
    50.8mm