  • HR-3U-1700
HR-3U-1700
advertisement
Manufacturer No:
HR-3U-1700
Manufacturer:
Panasonic - BSG
HK JDW NO:
590-HR-3U-1700
Package:
Datasheet:
HR-3U-1700
Description:
BATTERY NIMH 1.2V 1.6AH AA
Step5Bar-code shipping tag
HR-3U-1700
  • Weight
    27.22g
  • Published
    2004
  • Series
    TWICELL
  • Size / Dimension
    0.56Dia x 1.97 H 14.2mmx50.0mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    1.2V
  • Termination Style
    Button Top (Extending)
  • Battery Chemistry
    Nickel Metal Hydride
  • Battery Cell Size
    AA
  • Capacity
    1.6Ah
  • Discharge Rate
    320mA
  • Standard Charge Current
    170mA