  • HR10-PC-113(71)
HR10-PC-113(71)
advertisement
Manufacturer No:
HR10-PC-113(71)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HR10-PC-113(71)
Package:
Datasheet:
HR10-PC-113(71)
Description:
Quantity:
In Stock : 11915
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HR10-PC-113(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HR10
  • Published
    1998
  • Feature
    Insulation Support
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Signal, Stamped
  • Contact Type
    Pin
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Contact Finish
    Tin
  • Number of Contacts
    1
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Size
    1.0mm
  • Wire Gauge (Max)
    30 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    26 AWG