  • HR5.8-12-T2
HR5.8-12-T2
advertisement
Manufacturer No:
HR5.8-12-T2
Manufacturer:
B B Battery
HK JDW NO:
82-HR5.8-12-T2
Package:
Datasheet:
HR5.8-12-T2
Description:
BATTERY LEAD ACID 12V 5.3AH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HR5.8-12-T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Weight
    1900g
  • Series
    HR
  • Size / Dimension
    3.60Lx2.81W x 4.07 H 91.5mmx71.5mmx103.5mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Termination Style
    Spade, .250 (6.3mm)
  • Shelf Life
    12 Months
  • Battery Chemistry
    Sealed Lead Acid (SLA)
  • Capacity
    5.3Ah
  • Discharge Rate
    10Hr
  • Height
    103.378mm