  • HS1F1.5AS
HS1F1.5AS
advertisement
Manufacturer No:
HS1F1.5AS
Manufacturer:
SolaHD
HK JDW NO:
737-HS1F1.5AS
Package:
120
Datasheet:
Description:
1.5KVA 240X480-120/240
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HS1F1.5AS
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to HS1F1.5AS.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Brackets, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Weight
    17.690102kg
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    1.5kW
  • Current Rating
    12.5A
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Power - Max
    1500VA
  • Nominal Input Voltage
    480V
  • Voltage - Primary
    240V 480V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    120V 240V
  • Secondary Current
    12.5A
  • Height
    177.8mm
  • Length
    304.8mm
  • Width
    254mm