  • HS247180R
HS247180R
advertisement
Manufacturer No:
HS247180R
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-HS247180R
Package:
HALF-PAK
Datasheet:
HS247180R
Description:
Schottky, Reverse Polarity Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 860mV @ 240A 8mA @ 180V 1-Termination Bulk HALF-PAK Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
HS247180R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    HALF-PAK
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky, Reverse Polarity
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    8mA @ 180V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 240A
  • Case Connection
    ANODE
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    180V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    180V
  • Average Rectified Current
    240A
  • Number of Phases
  • Capacitance @ Vr, F
    6000pF @ 5V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    3300A