  • HSC100470RJ
HSC100470RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC100470RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC100470RJ
Description:
Wirewound Resistors 470 Ohms 100W 30PPM
Step5Bar-code shipping tag
HSC100470RJ
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    2.579Lx1.870W 65.50mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Axial, Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    470Ohm
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Packing Method
    TRAY
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    47.5mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    1.9kV
  • Insulation Resistance
    10Ohm
    1
  • Lead/Base Style
    Solder
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm