  • HSC100560RJ
HSC100560RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC100560RJ
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC100560RJ
Datasheet:
HSC100560RJ
Description:
Wirewound Resistors - Chassis Mount HSC100 560R 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSC100560RJ
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    2.579Lx1.870W 65.50mmx47.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    560Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Voltage - Rated
    1.9kV
  • Power Rating
    100W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Packing Method
    Tray
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Solder Lugs
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    26mm
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm