  • HSC200R47J
HSC200R47J
advertisement
Manufacturer No:
HSC200R47J
HK JDW NO:
792-HSC200R47J
Datasheet:
HSC200R47J
Description:
Wirewound Resistors 0.47 Ohms 200W 50PPM
Step5Bar-code shipping tag
HSC200R47J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    3.543Lx2.874W 90.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    Axial, Stud
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    470mOhm
  • Power Rating
    200W
  • Voltage - Rated DC
    1.9kV
  • Packing Method
    Tray
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    73mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    1.9kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    50W
  • Insulation Resistance
    10Ohm
    1
  • Lead/Base Style
    Screw
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm