  • HSC250220RJ
HSC250220RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC250220RJ
HK JDW NO:
792-HSC250220RJ
Datasheet:
HSC250220RJ
Description:
TE CONNECTIVITY HSC250220RJ RESISTOR, 250W, 220R, 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSC250220RJ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    4.291Lx2.874W 109.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Axial, Stud
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    220Ohm
  • Power Rating
    250W
  • Voltage - Rated DC
    2.2kV
  • Packing Method
    Tray
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    73mm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    2.2kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    60W
  • Insulation Resistance
    10GOhm
    1
  • Lead/Base Style
    Screw
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm