  • HSC30014R4J
HSC30014R4J
advertisement
Manufacturer No:
HSC30014R4J
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-HSC30014R4J
Package:
Axial, Box
Datasheet:
HSC30014R4J
Description:
Wirewound Resistors HSC300 14R4 5%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSC30014R4J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    HS, CGS
  • Size / Dimension
    5.039Lx2.874W 128.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Stud
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    14.4Ohms
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    300W
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated AC
    2.5kV
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Number of Resistors
    1
  • Coating, Housing Type
    Aluminum
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    128mm
  • Width
    73mm