  • HSC300330RJ
HSC300330RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC300330RJ
HK JDW NO:
792-HSC300330RJ
Datasheet:
HSC300330RJ
Description:
Wirewound Resistors 330 Ohms 300W 30PPM
Step5Bar-code shipping tag
HSC300330RJ
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Package / Case
    Axial, Box
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    Flanges
  • Number of Pins
    2
  • Housing Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    5.039Lx2.874W 128.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Axial, Stud
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±30ppm/°C
  • Resistance
    330Ohm
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Packing Method
    Tray
  • Max Power Dissipation
    300W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Depth
    73mm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    2.5kV
  • Rated Power Dissipation (P)
    75W
  • Insulation Resistance
    10Ohm
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Number of Resistors
    1
  • Lead/Base Style
    Screw
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm