  • HSC30082RJ
HSC30082RJ
advertisement
Manufacturer No:
HSC30082RJ
HK JDW NO:
792-HSC30082RJ
Datasheet:
HSC30082RJ
Description:
Wirewound Resistors HSC300 82R 5%
Step5Bar-code shipping tag
HSC30082RJ
  • Mount
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    5.039Lx2.874W 128.00mmx73.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    Stud
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    82Ohms
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    300W
  • Voltage - Rated
    2.5kV
  • Power Rating
    300W
  • Voltage - Rated AC
    2.5kV
  • ELV
    Compliant
  • Lead Style
    Terminal Screw Type
  • Number of Resistors
    1
  • Height
    42mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm
  • Length
    128mm
  • Width
    73mm