  • HSE-B20635-035H-01
HSE-B20635-035H-01
advertisement
Manufacturer No:
HSE-B20635-035H-01
Manufacturer:
CUI Devices
HK JDW NO:
207-HSE-B20635-035H-01
Package:
Description:
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-220, 63
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HSE-B20635-035H-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Material
    Aluminum Alloy
  • Shape
    Rectangular, Fins
  • Package Cooled
    TO-220
  • Material Finish
    Black Anodized
  • Series
    HSE
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Type
    Board Level, Vertical
  • Attachment Method
    PC Pin
  • Height Off Base (Height of Fin)
    0.500 12.70mm
  • Thermal Resistance @ Forced Air Flow
    4.49°C/W @ 200 LFM
  • Thermal Resistance @ Natural
    7.98°C/W
  • Power Dissipation @ Temperature Rise
    9.4W @ 75°C
  • Length
    2.500 63.50mm
  • Width
    1.378 35.00mm