  • HSE102MAQBF0KR
HSE102MAQBF0KR
advertisement
Manufacturer No:
HSE102MAQBF0KR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-HSE102MAQBF0KR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
HSE102MAQBF0KR
Description:
HSE 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.236Dia 6.00mm -40°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
HSE102MAQBF0KR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HSE
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    3mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    500V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2412
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm
  • Length
    6mm