  • HSM4-8-15-2
HSM4-8-15-2
advertisement
Manufacturer No:
HSM4-8-15-2
Manufacturer:
Essentra Components
HK JDW NO:
280-HSM4-8-15-2
Package:
Datasheet:
HSM4-8-15-2
Description:
HEX STANDOFF M4 NYLON 15MM
Step5Bar-code shipping tag
HSM4-8-15-2
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Nylon, Brass Insert
  • Published
    2012
  • Series
    Richco, HSM
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Hex Standoff
  • Color
    Natural
  • Gender
    Male, Female
  • Screw Thread
    M4
  • Threaded/Unthreaded
    Threaded
  • Diameter
    5.9944mm
  • Length
    21.0058mm
  • Length - Overall
    0.827 21.00mm
  • Diameter - Outside
    0.315 (8.00mm) Hex
  • Between Board Height
    0.591 15.00mm