  • HSMC-A101-S30J1
HSMC-A101-S30J1
advertisement
Manufacturer No:
HSMC-A101-S30J1
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HSMC-A101-S30J1
Package:
2-PLCC
Datasheet:
Description:
LED Uni-Color Red 635nm Automotive 2-Pin PLCC T/R
Step5Bar-code shipping tag
HSMC-A101-S30J1
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-PLCC
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx2.80mm W
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Red
  • Power Rating
    63mW
  • Depth
    2.8mm
  • Base Part Number
    HSMC-A101
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    63mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.9V
  • Viewing Angle
    120°
  • Optoelectronic Device Type
    SINGLE COLOR LED
  • Forward Current
    30mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    2.20mm Dia
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    635nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength - Dominant
    626nm
  • Height
    2.1mm